Dean Kamen, ABC Televizyonu Good Morning America programında Segway® Personal Transporter (PT)’yi ilk kez tanıttığında, aleti “dünyanın kendinden dengeli ilk kişisel ulaşım aracı” olarak tanımlamıştı. Alete hareket halindeyken baktığınızda ne demek istediğini anlayacaksınız. Bir arabadan farklı olarak Segway sadece iki tekerleğe sahip olmasına rağmen kendi başına dik durabilmektedir.

Segway PT ile ileri veya geri gitmek için sürücü sadece hafifçe öne veya arkaya doğru eğilir. Sağa veya sola dönmek için ise sürücü LeanSteer gövdesini sağa veya sola döndürür. Güç ve hızı hissederseniz, ayrıca emniyetli ve kontrollü olduğunu hissedersiniz. Tamamen doğal, güvenli ve içgüdüseldir.

Segway PT ile araba veya bisikletle gidemeyeceğiniz her yere gidebilirsiniz – birçok dükkanın içi, ofis binaları, işyerleri, havaalanları, asansörler ve trenler dahil. Aslında 8 km lik kısa sürüşler için ideal olmakla beraber, Segway PT’nin pil ömrü arazi, yük ve sürüş biçimine bağlı olarak yaklaşık 24 mil/38 km yol alabilecek kapasitedir.

Zamanın ilerisindeki her buluş gibi Segway Personal Transporter (PT) de sık sık yanlış anlaşılmaktadır. Segway PT sürücülerinin yüzündeki coşkulu gülümseme bunun bir oyuncakolduğu hissini uyandırmış olabilir fakat yanılıyorsunuz. Segway PT son derece eğlenceli bir sürüş sağlamanın yanı sıra günümüz dünyası için tasarlanmış ciddi bir ulaşım aracıdır.